Online Hadis (OSP) ve Online Siyer Platformları

Sonpeygamber.info Projesi ile birlikte faaliyete geçen Online Hadis ve Online Siyer Platformları, internet üzerinden katılımcılara yetkin isimler rehberliğinde Hadis ve Siyer alanlarında ilmî alt yapı sağlayan birer ücretsiz bilgi paylaşım programıdır. Platformların amacı katılımcıların ilahiyat fakültesi mezunları düzeyinde Hadis ve Siyer bilgisine sahip olmalarını sağlamak. Oturumlar internet üzerinden gerçekleştirildiği için dünyanın her yerinden programa iştirak edebilmek mümkündür. Online Siyer Platformu ve Online Hadis Platformu projeleri Dr. Serkan Demir ve Prof. Dr. Adnan Demircan’ın direktörlüklerinde yürütülmektedir. Platformlar yılın belirli dönemlerinde kayıt almaktadır. İlgili duyuruları sonpeygamber.info üzerinden ve portalın sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Online Hadis Platformu

Online Hadis Platformu (OHP), Hadis ilmine dair temel bilgilerin yetkin ilahiyatçılar gözetiminde paylaşılacağı interaktif bir bilgi paylaşım alanıdır. OHP bir vaaz, sohbet veya serbest tartışma platformu değildir. Konusunda uzman bir oturum başkanının gözetiminde yürütülen düzenli ve disiplinli bir bilgilendirme programıdır. Platform, Hadis ilminin doğuşunu, gelişimini, sistemleşmesini, geçirdiği evreleri daha yakından tanımayı ve bu bilgiler ışığında Hz. Peygamber’in söz ve fiillerini doğru anlamaya katkı sağlayacak temel donanım kazandırmayı hedeflemektedir.

Online Hadis Platformu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Online Siyer Platformu

Online Siyer Platformu (OSP) Hz. Peygamber’in hayatı, kişiliği, yaşadığı dönem, coğrafya ve toplum hakkında sağlıklı bilgi elde edilmesi amacıyla alanın uzmanları tarafından yönetilen interaktif bir bilgi paylaşım platformudur. Okuma, yorumlama ve tartışma esaslarına dayalı bir işleyiş sistemi vardır. Bir sohbet veya dinlemeye dayalı uzaktan eğitim programı değildir. Katılımcıların aktif katkıları beklenir. Platformu takip edenler, sadece Hz. Peygamber hakkında bilgi sahibi olmayacak, aynı zamanda İslam’ın nüzul döneminde gerçekleştirilen dinî, sosyal, siyasi, kültürel dönüşümü anlama ve çözümleme hususunda önemli bir birikim kazanacaktır.

Online Siyer Platformu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.