Hadis ve Siret Araştırmaları Ödülleri Makale ve Tez Dalı

Meridyen Derneği tarafından Sonpeygamber.info Projesi kapsamında tertiplenen ve 2020-2021 döneminde dokuzuncu defa takdim edilecek olan Hadis ve Siret Araştırmaları Ödülleri için müracaatlar 28 Eylül 2020 tarihinde başlayacaktır.

Yarışmayla birlikte hadis-siret alanlarında başarılı bulunan genç akademisyenlerin ve çalışmaların ödüllendirilmesi, alana katkı sağlayacak yeni araştırmaların teşvik edilmesi amaçlanıyor.

İlahiyat dışındaki diğer sosyal bilim dallarında (edebiyat, tarih, sosyoloji vb.) yapılmış çalışmalar da doğrudan hadis veya siret konularını kapsamak koşuluyla yarışmaya katılabilmekte.

İlki 2008’de gerçekleştirilen yarışma kapsamında, yüksek lisans ve doktora olmak üzere iki ayrı kategoride hadis ve siret alanlarında ülkemizde yapılmış akademik tezler ödüllendiriliyor. 2011 yılından itibaren makale kategorisi de yarışmada yer aldı. Bugüne dek 30’un üzerinde araştırmacının tez ve makaleleri, alanlarında birer otorite kabul edilen isimlerden oluşan jüri heyetlerinin değerlendirmeleri sonucu maddi ve manevi olarak ödüllendirildi.

Yarışmayla ilgili tüm detaylar, müracaatların başladığı tarihte sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden duyurulacaktır.